Haber

Filistin’den, uluslararası topluma, İsrail’in saldırılarını durdurması için baskı yapması çağrısı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarının durdurulması için uluslararası toplumun “gerçek baskı” yapması çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Filistin halkına, topraklarına, mülklerine ve kutsal bedellerine yönelik ihlalleri ve cürümleri devam ediyor. Son vakitlerde sudan sebepler ve mazeretlerle konut ve işyerleri yıkıldı.” denildi.

Son olarak Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Beytunya beldesinde bu sabah Filistinli bir kadının öldürüldüğü hatırlatılan açıklamada, uluslararası toplumun, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurması için “gerçek baskı” yapması ve İsrail’in, Filistin topraklarındaki işgaline son verecek ciddi müzakerelere girmeye zorlanması istendi.

“Tansiyonu yükseltmek İsrail’in resmi politikası”

Açıklamada, İsrail’in ve Yahudi yerleşimcilerin tansiyonu devamlı yükseltmesinin, ortalığı daha da karıştırmak için izlenen İsrail’in resmi politikası olduğu savunularak, İsrail devleti, hükümeti ve diğer tüm kurumlarının, bu tırmanıştan sorumlu olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Yahudi yerleşimciler ve onlara bağlı örgütlerin, son İsrail seçimlerinin ardından Filistin halkına, topraklarına ve mülklerine yönelik saldırılarını artırabileceği uyarısı yapıldı.

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’ya bu sabah düzenlediği baskında Filistinli bir bayanı başından vurarak öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu