Teknoloji

iPhone 14 uydusu

ABD merkezli teknoloji devi Apple tarafından Eylül 2022’de tanıtılmıştı. iPhone 14 ailesi benzersiz bir özelliği vardı. Bu özellik, uydu bağlantısı üzerinden acil arama yapabilme özelliğiydi. Kullanıcılar, telefonlarında Wi-Fi ve hücresel ağlar olmasa bile acil durumlarda kullanabilirler. uydu bağlantısı kurarakyetkililere haber verebilir.

ABD’nin Sibirya eyaletinin deniz komşusu Alaska’da, bir iPhone 14 kullanıcısı kar arabası kullanırken mahsur kaldı. Hücresel bağlantının olmadığı bir bölgede iPhone 14’ünün uydu bağlantı özelliğini kullanan adam, durumu Alaska yetkililerine bildirdi. Elmalar Acil Müdahale MerkeziYetkililer organize bir şekilde çalışarak mahsur kalan adamı elleriyle yere yatırmış gibi buldu.

İlk iki yıl ücretsiz olacak sistem gerçekten hayat kurtarma potansiyeline sahip.

Apple’ın açıklamasına göre acil uydu bağlantısı özelliği, ilk iki yılında Tamamen ücretsiz olacak. Bir sonraki aşamada ödenecek. Ancak Alaska’daki olay, bu özelliğin bir gün rastgele bir kişi için gerekli olabileceğini gösterdi.

Bu ortada; iPhone 14’ün acil uydu bağlantısı özelliği şu anda kullanılabilir durumda. sadece ABD ve Kanada’da kullanılabilir. Ama bu yakında değişecek. İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’daki kullanıcılar da çok yakın bir gelecekte bu özellikten yararlanabilecekler. Tamam Türkiye?Şu anda bu konuda bir gelişme yok.

Uydu tema özelliğinin tüm detaylarını anlattık:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu