Haber

Oya Ersoy’dan Bakan Özer’e: “Okul Görevlileri Kız Erkek Erkek Birlikte Okuyunca Neden Rahatsız Oldu”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Van’da bazı liselerde karma eğitime son verilmesini Meclis gündemine getirdi. Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Okul müdürü ve yetkilileri kız ve erkek öğrencilerin bir arada eğitim görmesinden neden rahatsız oldular?” diye sordu.

Oya Ersoy, Mahmut Özer’in talebiyle Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki karma eğitime son verilmesine ilişkin soru önergesini TBMM’ye sundu. Hatip Lisesi Van’da. Ersoy, önergesinde şunları kaydetti:

“KARMA EĞİTİMİN SONLANDIRILDIĞI BELİRLENMİŞTİR”

“İlde bulunan Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde karma eğitime son verildiği Eğitim Sen Van Şubesi tarafından belirlendi. Eğitim Sen, 19 Ekim 2022 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün cevabı, “Müdürlüğümüze bağlı okullarda, okullarda kız ve erkek öğrencilerin karma eğitim görmeleri esastır. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesinde. Ancak eğitimin türüne, imkanlarına ve yükümlülüklerine göre. bazı okullar sadece kızlara veya sadece erkeklere ayrılabilir. Karar doğrultusunda eğitim uygulanır.

“OKUL HAYATININ DİNİ HÜKÜMLERE GÖRE BELİRLENMESİ, BİRİNCİL LAİKLİKTE CİNSİYET EŞİTLİĞİNE, HUKUKA VE ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Bilim ve pedagojiye tamamen aykırı olan bu uygulama, okuldaki sosyal hayatı kişisel ideolojisi doğrultusunda belirlemeye yöneliktir. Karma eğitime, okul yaşamının dini kurallara göre belirlenmesine karşı ayrımcı, gerici ve cinsiyetçi ideolojinin ürünü olan her uygulama, başta laiklik olmak üzere toplumsal cinsiyet eşitliğine, hukuka ve Anayasa’ya aykırıdır.

Ersoy’un Bakan Özer’e yönelttiği sorular şöyle:

“İlgili okul yöneticilerinin derhal görevden alınması yönünde bakanlığınız tarafından herhangi bir talimat verildi mi?

Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde karma eğitimin sona ermesi bakanlığın bilgisi dahilinde miydi?

Milli Eğitim Bakanlığı okulları özellikle toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı uygulamalar açısından denetliyor mu?

Bugüne kadar gerici-cinsiyetçi uygulamalara karışan okul yöneticileri, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri hakkında soruşturma açıldı mı?

Karma eğitimin amacı, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kız ve erkek öğrencilerin okuma, yazma, oynama, öğrenme ve yaşama unsurlarını eşit koşullarda gerçekleştirmesidir. Okul müdürü ve görevlileri kız ve erkek öğrencilerin bir ortaokulda eğitim görmesinden neden rahatsız oldular?

Bakanlığınızın okul müdürlerini belirleme kriterleri nelerdir? Karma eğitimi benimsemeyen, kadın-erkek eşitliğine inanmayan biri, kim tarafından nasıl okul müdürü olarak atanmıştır? Bakanlığınız nezdinde bu konuda görevini kötüye kullanan yetkililer hakkında soruşturma açılacak mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu